Poradnik VAT nr 2 (530) z dnia 20.01.2021
Zmiany w podatku akcyzowym
W zakresie podatku akcyzowego w 2021 r. ustawodawca wprowadził zmiany w ustawie z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 722 ze zm.) oraz rozporządzeniach wykonawczych. Na szczególną uwagę zasługują zmiany przedstawione poniżej.
» Zmiany obowiązujące od 1 stycznia 2021 r.
- Wprowadzenie regulacji dla producentów piwa, na mocy której limit produkcji, dla którego zostało określone zwolnienie od akcyzy dla małych browarów nie obejmuje piwa rozlanego usługowo przez podatnika produkującego piwo w ramach tego limitu.
- Doprecyzowanie, że podmioty dokonujące wyłącznie usługowego rozlewu piwa nie korzystają ze zwolnienia dla małych browarów.
- Przedłużenie do czasu ustania epidemii, możliwości obniżenia akcyzy od zniszczonego przez podatnika piwa z przekroczonym terminem ważności.
» Zmiany obowiązujące od 31 stycznia 2021 r.
- Przedłużenie do dnia 31 stycznia 2022 r. okresu, w którym możliwe będzie dokonywanie dostaw wyrobów akcyzowych poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, nie tylko na podstawie e-DD, z użyciem systemu EMCS PL2, ale również na podstawie stosowanej dotychczas papierowej dokumentacji.
» Zmiany obowiązujące od 1 lutego 2021 r.
- Wprowadzenie centralnej, elektronicznej rejestracji podmiotów zobowiązanych do dokonania rejestracji w podatku akcyzowym. Centralny Rejestr Podmiotów Akcyzowych obejmie również podmioty dotychczas nieskładające zgłoszeń rejestracyjnych, w tym podmioty zużywające wyroby akcyzowe zwolnione od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie nieprowadzące działalności gospodarczej. Obowiązek rejestracji nałożono również na podmioty prowadzące działalność jako pośredniczący podmiot węglowy lub pośredniczący podmiot gazowy oraz podmioty prowadzące miejsca niszczenia wyrobów akcyzowych. Podmioty obecnie zarejestrowane na podstawie AKC-R, będą zobowiązane do dokonania ich aktualizacji za pośrednictwem PUESC do 30 czerwca 2021 r. Obowiązek dokonania rejestracji do dnia 30 czerwca 2021 r. mają również podmioty, które dotychczas nie podlegały temu obowiązkowi, również pośredniczące podmioty węglowe i pośredniczące podmioty gazowe. Z centralnego rejestru zostały wyłączone zużywające podmioty olejowe i pośredniczące podmioty olejowe.
- Objęcie monitorowaniem, z użyciem Systemu EMCS PL2: dostaw zwolnionych od akcyzy wyrobów węglowych dokonywanych przez pośredniczące podmioty węglowe, które w poprzednim roku kalendarzowym sprzedały powyżej 30 mln kg wyrobów węglowych; przemieszczeń importowanych wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie i wyrobów akcyzowych opodatkowanych zerową stawką akcyzy ze względu na ich przeznaczenie; eksportowanych wyrobów akcyzowych opodatkowanych zerową stawką akcyzy ze względu na ich przeznaczenie.
- Wprowadzenie uproszczeń w stosowaniu Systemu EMCS PL2, w szczególności w zakresie dostaw zwolnionego od akcyzy paliwa lotniczego oraz gazu LPG, dokonywanych na podstawie elektronicznego dokumentu dostawy (e-DD).
www.PodatekAkcyzowy.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|