Gazeta Podatkowa nr 10 (2093) z dnia 1.02.2024
Nowe rozporządzenie w sprawie ewidencji akcyzowych
Od 1 stycznia 2024 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2023 r. w sprawie ewidencji, dokumentacji i protokołów dotyczących wyrobów akcyzowych i znaków akcyzy (Dz. U. poz. 2817). Rozporządzenie to zastąpiło rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 11 czerwca 2021 r. w sprawie ewidencji i innych dokumentacji dotyczących wyrobów akcyzowych i znaków akcyzy.
Nowe rozporządzenie m.in. dostosowuje treść przepisów do możliwości funkcjonowania w składzie podatkowym miejsca importu.
Ponadto ustawą z dnia 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o VAT oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1598) uchylono przepisy wprowadzające obowiązek prowadzenia ewidencji i innych dokumentacji dotyczących wyrobów akcyzowych wyłącznie w postaci elektronicznej. W związku z tym nadal dopuszczalne jest ich prowadzenie także w postaci papierowej. Z uwagi na to, że dotychczasowe rozporządzenie nie przewidywało prowadzenia ewidencji i dokumentacji w postaci papierowej, konieczne było uwzględnienie tego w nowym rozporządzeniu.
Dodatkowo w stosunku do dotychczasowego rozporządzenia zmieniono tytuł rozporządzenia - wyrażenie "innych dokumentacji" zastąpiono precyzyjnym określeniem, wskazującym, że jego przedmiotem są ewidencje, dokumentacje i protokoły. Podobnych zmian dokonano w treści rozporządzenia.
W stosunku do dotychczasowego rozporządzenia uogólniono treść niektórych przepisów w celu uelastycznienia przepisów rozporządzenia. Są to zmiany polegające na rezygnacji ze wskazywania każdorazowo rodzaju dokumentu (np. e-AD), na podstawie którego dokonuje się przemieszczeń wyrobów akcyzowych. Rodzaj dokumentu, który należy zastosować przy dokonywaniu przemieszczeń wyrobów akcyzowych, jest określony w przepisach o podatku akcyzowym dotyczących przemieszczania. Przepisy odnoszące się do ewidencji, dokumentacji i protokołów nie konstytuują w tym zakresie żadnych obowiązków, a jedynie stanowią ich odzwierciedlenie i konsekwencję. Zatem nowa redakcja przepisów rozporządzenia nie powoduje zmiany merytorycznej co do rodzaju dokumentu, jaki stanowi podstawę wpisu, ani też do rozszerzenia czy ograniczenia zakresu danych. Jak wyjaśniono w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia, zmiana ta przyczyni się do uniknięcia każdorazowej zmiany rozporządzenia w przypadku zmian innych przepisów w tym zakresie. W efekcie, zwroty takie jak: "numer referencyjny e-AD (e-DD), a jeżeli System jest niedostępny - lokalny numer referencyjny umieszczony w dokumencie zastępującym e-AD (e-DD), albo numer identyfikacyjny dokumentu handlowego" zastąpiono zwrotem "numer identyfikacyjny dokumentu, na podstawie którego wyroby akcyzowe są przemieszczane i zostały wprowadzone do składu podatkowego" albo podobnym.
Ponadto w nowym rozporządzeniu użyto wyrażenia "adres miejsca zamieszkania albo siedziby" zamiast dotychczas stosowanego wyrażenia "miejsce zamieszkania albo siedziby". Zmiana ta, jak tłumaczono w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia, ma na celu doprecyzowanie zakresu przetwarzanych danych. Ponadto w nowym rozporządzeniu wprowadzono, podobnie jak w ustawie o podatku akcyzowym, skrót wyrazu "akcyza" zamiast wyrażenia "podatek akcyzowy".
www.PodatekAkcyzowy.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|