Poradnik VAT nr 5 (437) z dnia 10.03.2017
Zasady skażania alkoholu etylowego zwolnionego od akcyzy ze względu na przeznaczenie
Na podstawie art. 32 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku akcyzowym zwolnieniu od akcyzy ze względu na przeznaczenie podlega alkohol etylowy skażony środkami skażającymi, określonymi przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych spośród środków dopuszczonych do skażania alkoholu etylowego na podstawie przepisów wydanych na podstawie ustawy z dnia 2 marca 2001 r. o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych (Dz. U. z 2017 r. poz. 206). Ponadto drugim warunkiem zwolnienia jest przeznaczenie, a następnie wykorzystanie skażonego alkoholu etylowego do produkcji produktów nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi.
Uwaga
Skażanie alkoholu etylowego środkami skażającymi może odbywać się wyłącznie w składzie podatkowym w obecności funkcjonariusza celnego.
Należy dodać, że jedynie dostarczenie skażonego alkoholu etylowego ze składu podatkowego na terytorium kraju do podmiotu zużywającego lub zużycie przez podmiot prowadzący skład podatkowy mogą korzystać ze zwolnienia od akcyzy. Zatem inaczej niż ma to miejsce w przypadku wyrobów energetycznych korzystających ze zwolnienia od akcyzy ze względu na przeznaczenie, nie występuje tutaj podmiot pośredniczący w łańcuchu dostaw. Dostawa może być wykonana wyłącznie ze składu podatkowego, bezpośrednio do podmiotu zużywającego.
Wykaz skażalników, jakie zgodnie z treścią art. 32 ust. 4 pkt 2 ustawy uprawniają do zwolnienia od akcyzy czynności, których przedmiotem jest skażony częściowo alkohol etylowy został określony w § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2015 r. w sprawie dokumentu dostawy, warunków i sposobu zwrotu wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie oraz środków skażających alkohol etylowy (Dz. U. poz. 2285 ze zm.).
Powyższe rozporządzenie weszło w życie 1 stycznia 2016 r. jednakże lista skażalników uległa znacznej modyfikacji i ograniczeniu z dniem 30 lipca 2016 r. (Dz. U. poz. 1028). Dodatkowo na skutek zgłoszeń podmiotów reprezentujących producentów wyrobów biobójczych i środków medycznych rozszerzono możliwość stosowania środków skażających przez te branże, a zmiany te weszły w życie z dniem 28 stycznia 2017 r. (Dz. U. poz. 91).
www.PodatekAkcyzowy.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych
|