Poradnik VAT nr 5 (317) z dnia 10.03.2012
Akcyza w pytaniach Czytelników
|
Jak w praktyce sprzedać węgiel ze składu węglowego na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej? |
Węgiel jest obłożony podatkiem akcyzowym w wysokości 1,28 zł/1 gigadżul (GJ). Przewidziano jednak szereg zwolnień z tego podatku, w tym również dla gospodarstw domowych. Uprawnionym do korzystania z takiego zwolnienia jest pośredniczący podmiot węglowy. Zatem skład węglowy powinien:
1) dokonać pisemnego powiadomienia właściwego naczelnika urzędu celnego o zamiarze rozpoczęcia działalności gospodarczej jako tak zwany pośredniczący podmiot węglowy,
2) zachować potwierdzenie złożenia takiego powiadomienia,
3) do przemieszczanych wyrobów węglowych dołączyć dokument dostawy zgodny z wzorem określonym przez Ministra Finansów,
4) uzyskać potwierdzenie odbioru przez nabywcę na dokumencie dostawy wraz z informacją o rodzaju przeznaczenia uprawniającego do zwolnienia (w tym przypadku zużycia przez gospodarstwo domowe).
Wypełnienie wyżej wymienionych czynności jest warunkiem pozwalającym na sprzedaż węgla zwolnionego z podatku akcyzowego.
|
Czy od węgla zużywanego do ogrzewania biura w firmie budowlanej należy odprowadzać podatek akcyzowy? Czy trzeba prowadzić ewidencję zużytego węgla? Czy jesteśmy z tego tytułu podatnikami akcyzy? |
W przypadku posiadania węgla, od którego nie zapłacono podatku akcyzowego podmiot zużywający taki węgiel od 1 stycznia 2012 r., w sytuacji kiedy nie jest uprawniony do zwolnienia, jest zobowiązany prowadzić ewidencje zużycia węgla i od tego zużycia odprowadzać co miesiąc podatek akcyzowy.
Jeżeli zakup węgla miał miejsce po 1 stycznia 2012 r. podmiot taki będzie w innej sytuacji ponieważ pośredniczący podmiot węglowy zajmujący się sprzedażą węgla nie skorzysta z uprawnienia do zwolnienia i w takim przypadku węgiel sprzedawany będzie z podatkiem akcyzowym. Oznacza to, iż wówczas nie trzeba już prowadzić ewidencji, a nabywca nie musi składać deklaracji podatkowych czy odprowadzać podatku.
|
Czy firma wykonująca roboty budowlane i jednocześnie sprzedająca ciepło może korzystać ze zwolnienia dla podmiotów energochłonnych, jeżeli zużycie węgla w wartości sprzedaży ciepła przekracza 10%, ale stanowi od 2 do 5% przychodów firmy? |
Zgodnie z art. 31a ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2011 r. nr 108, poz. 626 ze zm.), zwalnia się z akcyzy wyroby węglowe zużyte przez zakład energochłonny do celów opałowych. Zgodnie z art. 31a ust. 10 ww. ustawy przez zakład energochłonny rozumie się podmiot, u którego udział zakupu wyrobów węglowych w wartościach produkcji sprzedanej wynosi co najmniej 10% w skali roku poprzedzającego rok, w odniesieniu do którego jest ustalony procentowy udział.
Zatem biorąc pod uwagę udział wartości węgla zużywanego do opału w stosunku do całej wartości sprzedaży firmy, w tym przypadku (2-5%), uznać należy, że firma nie spełnia ww. warunku, a co za tym idzie nie jest uprawniona do korzystania ze zwolnienia.
|
Kupuję olej opałowy i gaz w butlach do ogrzewania pomieszczeń warsztatowych i biurowych. Czy muszę pobrać i zarejestrować w urzędzie celnym rejestr, w którym mam zapisywać te zakupy akcyzowe? Olej akcyzowy zakupuję do spółki z drugą firmą (mamy jeden piec) i wystawiam refakturę. |
Z tak przedstawionego pytania można wnioskować, że mamy do czynienia z dwoma nośnikami energii cieplnej i dwoma ich źródłami.
Olej opałowy spełniający wszystkie warunki, tj.: znaczenie, barwienie, złożenie oświadczenia o przeznaczeniu do celów opałowych, jest opodatkowany podatkiem akcyzowym w wysokości 232 zł/1.000 l. W związku z powyższym jego zużycie dla celów opałowych w zakresie podatku akcyzowego nie powoduje obowiązków rejestracyjnych i ewidencyjnych.
Podobnie jest z gazem w butlach służącym do ogrzewania, z tą tylko różnicą, że gaz w takim przypadku korzysta ze zwolnienia z podatku akcyzowego. Jedynym warunkiem tego zwolnienia dla podmiotu sprzedającego jest rozlanie go w butle i prowadzenie ewidencji. Natomiast po stronie podmiotu zużywającego taki gaz, nie ciążą żadne obowiązki w zakresie podatku akcyzowego.
www.PodatekAkcyzowy.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych
|