Gazeta Podatkowa nr 43 (875) z dnia 28.05.2012
Czy podlega akcyzie przekazanie węgla do ogrzewania biura?
Biuro naszej firmy budowlanej w sezonie zimowym ogrzewaliśmy węglem. Czy od węgla zużytego na ten cel należało odprowadzać podatek akcyzowy? Czy konieczne jest prowadzenie ewidencji zużytego węgla? Czy jesteśmy z tego tytułu podatnikami akcyzy?
W przypadku nabywania od dnia 2 stycznia 2012 r. węgla w celu ogrzewania biura w firmie budowlanej, sprzedawca węgla powinien do ceny doliczyć podatek akcyzowy w wysokości ok. 30 zł od tony (na fakturze VAT powinna być informacja, że w cenie węgla doliczona jest akcyza - jeżeli jej nie ma, można takiej informacji żądać od sprzedawcy). W takim przypadku zużycie węgla w firmie nie wywołuje u podmiotu zużywającego żadnych konsekwencji w podatku akcyzowym, w tym konieczności zarejestrowania się w urzędzie celnym, prowadzenia ewidencji czy też płatności akcyzy.
Niemniej jednak na podmioty gospodarcze ustawodawca zastawił pułapkę, w którą łatwo wpaść. Mianowicie, przed dniem 2 stycznia 2012 r. obowiązywało generalne zwolnienie węgla z akcyzy. Natomiast z dniem 2 stycznia 2012 r. wprowadzone zostały przepisy, które zasadniczo określają bardzo szeroki krąg zwolnień, jednak w niektórych sytuacjach akcyzę od węgla zużywanego na cele opałowe trzeba zapłacić. Takim przypadkiem jest właśnie zużycie na cele grzewcze, po dniu 2 stycznia 2012 r. węgla nabytego przed tym dniem bez podatku akcyzowego, przez podmiot gospodarczy, który nie korzysta ze zwolnienia określonego w art. 31a ustawy (firm budowlanych w tej grupie nie ma). Problem pojawił się w związku z brakiem przepisów przejściowych. Jeżeli zatem podmiot gospodarczy posiadał jakiś zapas węgla na dzień 1 stycznia 2012 r. (czyli kupionego jeszcze bez akcyzy), to jego zużycie od dnia 2 stycznia 2012 r. jest już czynnością opodatkowaną podatkiem akcyzowym.
Ponieważ wcześniej akcyza nie została naliczona przy sprzedaży tego produktu, musi być naliczona przy jego zużyciu przez podmiot zużywający. Oznacza to, że w związku z zapasami węgla bez akcyzy, jakie były na dzień 1 stycznia 2012 r. w firmie budowlanej, podmiot ten musi opodatkować jego zużycie. W tym celu należało zarejestrować się w urzędzie celnym, prowadzić ewidencję zużycia węgla i składać deklaracje AKC-WW, za okresy miesięczne od 25. dnia drugiego miesiąca po miesiącu zużycia oraz płacić w tym terminie akcyzę według stawki 30,46 zł za tonę węgla. Po wyczerpaniu zapasów węgla nabytego przed 1 stycznia 2012 r. i zużytego po tej dacie, można się wyrejestrować i przestać składać deklarację, gdyż nabywany węgiel będzie z doliczoną do ceny akcyzą. Aby uniknąć problemów z urzędem celnym (co do ilości węgla nabytego przed 2 stycznia 2012 r. jaką zużyto od tej daty), należało zrobić na dzień 1 stycznia 2012 r. inwentaryzację stanu węgla i sporządzić protokół z tej czynności. Jednocześnie, aby uniknąć kilkumiesięcznego rozliczania się z urzędem celnym, można było jednorazowo ustalić ilość węgla w styczniu 2012 r. i opodatkować cały zapas w jednym miesiącu, bez względu na to, jak długo firma będzie go zużywać.
Paweł Bębenek
menedżer zespołu podatku akcyzowego w Kancelarii Ożóg i Wspólnicy
www.PodatekAkcyzowy.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych
|