Poradnik VAT nr 12 (276) z dnia 20.06.2010
Akcyza wliczana do podstawy opodatkowania podatkiem VAT zgodna z dyrektywą - wyrok ETS
W dniu 24 czerwca 2009 r. Komisja Wspólnot Europejskich wniosła skargę przeciwko Rzeczpospolitej Polskiej. Komisja żądała stwierdzenia, że poprzez włączenie opłaty ustanowionej w art. 80 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. nr 29, poz. 257 ze zm.) - nazywanej w skardze „opłatą rejestracyjną” - do podstawy opodatkowania podatkiem VAT nakładanym w Polsce na dostawę, nabycie wewnątrzwspólnotowe albo import samochodu osobowego, Rzeczpospolita Polska nie wypełniła zobowiązań wynikających z art. 78, 79, 83 oraz art. 86 dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L nr 347/1 ze zm.). W cyt. przepisach dyrektywy określone są elementy mające wpływ na wysokość opodatkowania podatkiem od wartości dodanej oraz elementy, o które tę podstawę należy pomniejszać.
W dniu 20 maja 2010 r. ogłoszony został wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie C-228/09. W wyroku tym Trybunał orzekł, że Polska nie naruszyła prawa europejskiego, wliczając podatek akcyzowy pobierany przy sprzedaży samochodów niezarejestrowanych w Polsce do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług (VAT) pobieranego od tych samochodów. |
Sprawa dotyczyła wykładni przepisów dyrektywy 2006/112/WE (tzw. dyrektywy VAT) określających podstawę opodatkowania podatkiem VAT. Zgodnie z tymi przepisami do podstawy opodatkowania wlicza się m.in. akcyzę i inne podobne podatki konsumpcyjne, nie wlicza się natomiast opłat ponoszonych w imieniu i na rzecz nabywcy - np. opłat rejestracyjnych w przypadku samochodów. Komisja Europejska twierdziła, że obowiązujący w Polsce podatek akcyzowy od samochodów jest w rzeczywistości opłatą ściśle związaną z pierwszą rejestracją samochodu w Polsce i nie powinien być wliczany do podstawy opodatkowania VAT.
Przywoływana w skardze ustawa o podatku akcyzowym z dnia 23 stycznia 2004 r. została zastąpiona ustawą z dnia 6 grudnia 2008 r. (Dz. U. z 2009 r. nr 3, poz. 11 ze zm.), lecz samochody osobowe nadal opodatkowane są tym podatkiem. Zmieniła się jedynie zasada, w myśl której poprzednio opodatkowaniu podlegał import, wewnątrzwspólnotowe nabycie oraz każda kolejna dostawa samochodu osobowego przed pierwszą rejestracją na terytorium Polski, natomiast obecnie opodatkowaniu tym podatkiem podlega import, WNT oraz pierwsza sprzedaż dokonywana na terytorium kraju przed pierwszą rejestracją.
Polska stała na stanowisku, że sporny podatek nie jest związany z rejestracją, lecz ze sprzedażą samochodu, stanowi więc typowy podatek konsumpcyjny i powinien być wliczany do podstawy opodatkowania VAT. Trybunał Sprawiedliwości przyznał rację Polsce oddalając skargę Komisji.
www.PodatekAkcyzowy.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych
|