Poradnik VAT nr 10 (274) z dnia 20.05.2010
Potwierdzenie braku obowiązku zapłaty akcyzy od samochodu osobowego
W poprzednim numerze Poradnika VAT przedstawiliśmy zasady opodatkowania akcyzą wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodów osobowych, niezarejestrowanych wcześniej na terytorium kraju. Zasady te wynikają z ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. nr 3, poz. 11 ze zm.).
W szczególnych sytuacjach mimo przywozu do kraju samochodu osobowego, obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym nie wystąpi. Obszerna lista zwolnień i warunków ich stosowania zawarta jest w art. 110-112 ww. ustawy o podatku akcyzowym. Z uwagi na objętość ww. przepisów nie będziemy omawiać każdego z wymienionych tam przypadków.
Jako przykład posłuży nam art. 110 ust. 1, na mocy którego zwalnia się od akcyzy samochód osobowy przywożony przez osobę fizyczną przybywającą na terytorium kraju na pobyt stały lub powracającą z czasowego pobytu z terytorium państwa członkowskiego na terytorium kraju, jeżeli łącznie są spełnione następujące warunki:
1) samochód osobowy jest przeznaczony do użytku osobistego tej osoby;
2) samochód osobowy służył do użytku osobistego tej osoby w miejscu poprzedniego jej pobytu w państwie członkowskim Wspólnoty Europejskiej przez okres co najmniej 6 miesięcy przed zmianą miejsca pobytu;
3) osoba ta przedstawi właściwemu naczelnikowi urzędu celnego dowód potwierdzający spełnienie warunku, o którym mowa w pkt 2;
4) samochód osobowy nie zostanie sprzedany, wynajęty lub w jakikolwiek inny sposób oddany do użytku osobie trzeciej przez okres 12 miesięcy, licząc od dnia jego przywozu na terytorium kraju;
5) samochód osobowy został nabyty lub wprowadzony do obrotu zgodnie z przepisami dotyczącymi opodatkowania obowiązującymi w państwie członkowskim Wspólnoty Europejskiej, w którym osoba fizyczna miała miejsce zamieszkania, a przy wywozie nie zastosowano zwolnienia od akcyzy lub zwrotu podatku.
Mimo że samochód w opisanej powyżej sytuacji nie podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym, podmiot, który przywiózł pojazd na terytorium kraju musi ubiegać się o zaświadczenie o braku obowiązku zapłaty akcyzy. Zaświadczenie to, niezbędne dla celów związanych z rejestracją pojazdu zwolnionego z akcyzy, wydaje naczelnik urzędu celnego na wniosek zainteresowanego podmiotu.
Przykład W dniu 30 kwietnia 2010 r. pan Wojciech Kwiatkowski powrócił do Polski z czasowego pobytu w Hiszpanii. Wjechał do kraju samochodem osobowym marki Opel Astra, który nabył na terytorium Hiszpanii osiem miesięcy wcześniej i który służył mu do celów osobistych. Pan Kwiatkowski zwolniony jest z obowiązku zapłaty akcyzy, jednak aby móc zarejestrować pojazd na terytorium kraju jest zobowiązany uzyskać zaświadczenie o braku obowiązku zapłaty akcyzy. Złożył w tym celu wniosek do naczelnika urzędu celnego. |
Wzór takiego wniosku nie został sformalizowany, zatem istnieje w tym względzie dowolność. Istotne jest tylko aby - w zależności od tego, na podstawie którego przepisu ustawy o podatku akcyzowym dany podmiot będzie korzystał ze zwolnienia z akcyzy - zawrzeć w nim stosowne oświadczenia oraz uzupełnić o wymagane załączniki. Przykładowy wzór takiego wniosku przedstawiamy na kolejnej stronie.
Po otrzymaniu tego typu wniosku naczelnik urzędu celnego wydaje dokument potwierdzający brak obowiązku zapłaty akcyzy na terytorium kraju od nabytego wewnątrzwspólnotowo samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju. Wzór takiego dokumentu określony został przez Ministra Finansów w rozporządzeniu z dnia 24 lutego 2009 r. w sprawie wzoru dokumentów potwierdzających zapłatę akcyzy na terytorium kraju od samochodu osobowego nabytego wewnątrzwspólnotowo lub brak obowiązku zapłaty tej akcyzy (Dz. U. nr 32, poz. 248).
W okresie od stycznia 2009 r. do kwietnia 2010 r. przebywałem czasowo w Hiszpanii, gdzie zatrudniony byłem w fabryce samochodów. W dniu 3 września 2009 r. nabyłem do użytku osobistego od obywatela Hiszpanii samochód osobowy marki Opel Astra, którym w dniu 30 kwietnia 2010 r. wróciłem do Polski. Oświadczam, że przedmiotowy samochód nadal będzie przeze mnie używany do celów osobistych i nie zostanie sprzedany w okresie co najmniej 12 miesięcy od daty przywozu. Ponadto oświadczam, że samochód osobowy został nabyty zgodnie z przepisami dotyczącymi opodatkowania obowiązującymi w Hiszpanii, a przy wywozie nie zastosowano zwolnienia od akcyzy ani zwrotu podatku. Spełnienie powyższych warunków uprawnia mnie na podstawie art. 110 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. nr 3, poz. 11 ze zm.) do korzystania ze zwolnienia z podatku akcyzowego. Proszę o wydanie stosownego zaświadczenia potwierdzającego ten fakt, dla celów związanych z rejestracją pojazdu. Dane samochodu osobowego:
W załączeniu: 1) Kopia umowy kupna sprzedaży z dnia 3 września 2009 r. 2) Kopia dowodu rejestracyjnego, wystawionego w Toledo w dniu 7 września 2009 r. |
www.PodatekAkcyzowy.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych
|