Poradnik VAT nr 11 (491) z dnia 10.06.2019
Zastosowanie zwolnień od podatku akcyzowego przy produkcji piwa
Zgodnie z art. 92 ustawy o podatku akcyzowym do napojów alkoholowych zalicza się: alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane oraz wyroby pośrednie.
Piwem w rozumieniu ustawy są wszelkie wyroby objęte pozycją CN 2203 00 oraz wszelkie wyroby zawierające mieszaninę piwa z napojami bezalkoholowymi, objęte pozycją CN 2206 00, jeżeli rzeczywista objętościowa moc alkoholu w tych wyrobach przekracza 0,5% objętości (art. 94 ust. 1 ustawy).
Produkcją piwa w rozumieniu ustawy jest wytwarzanie lub przetwarzanie piwa, a także jego rozlew (art. 94 ust. 2 ustawy). Co do zasady produkcja piwa powinna się odbywać w składzie podatkowym z wyjątkiem przypadków określonych w art. 47 ust. 1 pkt 1-9 ustawy.
Podstawą opodatkowania piwa jest liczba hektolitrów gotowego wyrobu na 1 stopień Plato (art. 94 ust. 3 ustawy). Natomiast stawka akcyzy na piwo wynosi 7,79 zł od 1 hektolitra za każdy stopień Plato gotowego wyrobu (art. 94 ust. 4 ustawy).
W myśl § 13 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. poz. 2525) zwalnia się od akcyzy podatników produkujących piwo, którzy w roku kalendarzowym wyprodukowali do 200.000 hl piwa - w wysokości 50% kwoty akcyzy obliczonej z zastosowaniem stawki akcyzy określonej w art. 94 ust. 4 ustawy.
Zwolnienie to, jest realizowane poprzez obniżenie należnej kwoty akcyzy o kwotę przysługującego zwolnienia (§ 13 ust. 2 rozporządzenia).
Zwolnienie powyższe stosuje się do podatników:
1) prawnie i ekonomicznie niezależnych od innych przedsiębiorców wytwarzających piwo;
2) posiadających miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w odrębnym miejscu niż inni przedsiębiorcy zajmujący się produkcją piwa;
3) niewytwarzających piwa na podstawie licencji uzyskanych od innych przedsiębiorców.
Ze zwolnienia, o którym mowa w § 13 ust. 1, korzystać mogą także podatnicy produkujący piwo lub podatnicy posiadający zezwolenie wyprowadzenia, o którym mowa w art. 54 ust. 1 ustawy, którzy współpracują ze sobą na podstawie pisemnej umowy i w roku kalendarzowym łącznie wyprodukowali do 200.000 hl piwa (§ 13 ust. 4 rozporządzenia).
Przepis § 13 ust. 4 rozporządzenia stosuje się, jeżeli współpracujący ze sobą podatnicy spełniający warunki, o których mowa w tym przepisie:
1) są prawnie i ekonomicznie niezależni od innych przedsiębiorców wytwarzających piwo;
2) posiadają miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w odrębnym miejscu niż inni przedsiębiorcy zajmujący się produkcją piwa;
3) nie wytwarzają piwa na podstawie licencji uzyskanych od innych przedsiębiorców.
Uwaga
W przypadku gdy w roku podatkowym podatnicy przekroczą produkcję 200.000 hl piwa, do całości wyprodukowanego w danym roku piwa, stosuje się stawkę akcyzy określoną w ustawie, bez możliwości obniżenia należnej kwoty akcyzy o kwotę przysługującego zwolnienia (§ 13 ust. 6 rozporządzenia).
W przypadku produkcji piwa bezalkoholowego, półprodukt powstający w trakcie jego produkcji jest piwem - wyrobem akcyzowym klasyfikowanym do CN 2203. Wyrób ten w trakcie dalszego procesu produkcyjnego traci jedną z cech piwa, a mianowicie alkohol. Zatem piwo zawierające rzeczywistą moc alkoholu przekraczającą 0,5%, jest jedynie surowcem przerabianym w celu uzyskania produktu końcowego, którego rzeczywista moc objętościowa alkoholu nie przekracza już 0,5%. Piwo klasyfikowane do CN 2203, które zostaje wytworzone na jednym z etapów produkcji piwa bezalkoholowego, poddawane jest procesowi dealkoholizacji, po którym dopiero następuje rozlew i zakończenie produkcji.
Zatem wyrób gotowy, w postaci piwa bezalkoholowego klasyfikowanego do kodu CN 2202 nie jest wyrobem akcyzowym w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym. Co za tym idzie, wielkość jego produkcji nie jest wliczana do limitu 200 000 hl piwa, o którym mowa w § 13 ust. 1 rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego.
Do ww. limitu nie wlicza się również piwa (klasyfikowanego do kodu CN 2203) będącego półproduktem powstającym w procesie produkcji piwa bezalkoholowego.
Należy dodatkowo wskazać, że w przypadku piwa zawierającego alkohol, które stanowi półprodukt/surowiec do produkcji piwa bezalkoholowego będzie miało zastosowanie zwolnienie określone w § 9 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego, zgodnie z którym zwalnia się od akcyzy napoje alkoholowe używane do procesów produkcyjnych, pod warunkiem że produkt końcowy nie zawiera alkoholu.
Zwolnienie to ma zastosowanie w przypadkach, o których mowa w art. 32 ust. 3 pkt 1 i 8 ustawy, jeżeli spełnione są warunki, o których mowa w art. 32 ust. 5-6b.
Zgodnie z art. 32 ust. 3 pkt 1 i 8 ustawy o podatku akcyzowym, zwolnienie od akcyzy wyrobów, o których mowa w ust. 1, stosuje się wyłącznie w przypadku ich: dostarczenia ze składu podatkowego na terytorium kraju do podmiotu zużywającego lub zużycia przez podmiot prowadzący skład podatkowy występujący jako podmiot zużywający.
Zużycie piwa do produkcji piwa bezalkoholowego w składzie podatkowym uprawnia do skorzystania ze zwolnienia półproduktów powstających w trakcie procesu produkcji piwa bezalkoholowego z opodatkowania podatkiem akcyzowym na podstawie § 9 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia.
Powyższe oznacza, że bezzasadnym byłoby wliczanie objętości półproduktu (piwa alkoholowego) do limitu 200 000 hl ustalanego na potrzeby innego zwolnienia wynikającego z rozporządzenia.
www.PodatekAkcyzowy.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych
|