Poradnik VAT nr 14 (494) z dnia 20.07.2019
Zmiana surowca zużywanego do produkcji energii cieplnej a obowiązki w zakresie podatku akcyzowego
Nasze przedsiębiorstwo (sp. z o.o.) zajmuje się produkcją i dystrybucją energii cieplej, która obecnie jest produkowana w jednym źródle stanowiącym naszą własność. Surowcem zużywanym do produkcji ciepła jest obecnie węgiel ale będzie również biomasa. W przyszłości planujemy odkupywać energię cieplną z obcego źródła zużywającego do produkcji energii cieplnej gaz. Zakupiona energia cieplna trafi do naszej sieci ciepłowniczej i w całości zostanie sprzedana naszym odbiorcom. W praktyce nie jest możliwe ustalenie czy danemu odbiorcy energia cieplna zostanie dostarczona z naszego źródła czy z obcego. Czy w związku z tą zmianą będą ciążyć na nas jakieś obowiązki na gruncie podatku akcyzowego?
Stosownie do art. 1 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym, ustawa określa opodatkowanie podatkiem akcyzowym wyrobów akcyzowych oraz samochodów osobowych, organizację obrotu wyrobami akcyzowymi, a także oznaczanie znakami akcyzy.
Na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy, wyroby akcyzowe to wyroby energetyczne, energia elektryczna, napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy, płyn do papierosów elektronicznych oraz wyroby nowatorskie, określone w załączniku nr 1 do ustawy.
W ww. załączniku nr 1 do ustawy będącym wykazem wyrobów akcyzowych nie została wymieniona energia cieplna.
Czynności podlegające opodatkowaniu zostały określone w art. 8 ustawy oraz dla określonych wyrobów akcyzowych w art. 9-9c ustawy.
W myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przedmiotem opodatkowania akcyzą jest:
1) produkcja wyrobów akcyzowych;
2) wprowadzenie wyrobów akcyzowych do składu podatkowego;
3) import wyrobów akcyzowych, z wyłączeniem importu wyrobów akcyzowych wysłanych następnie z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy z miejsca importu przez zarejestrowanego wysyłającego niebędącego importerem tych wyrobów;
4) nabycie wewnątrzwspólnotowe wyrobów akcyzowych, z wyłączeniem nabycia wewnątrzwspólnotowego dokonywanego do składu podatkowego;
5) nabycie wewnątrzwspólnotowe wyrobów akcyzowych innych niż określone w załączniku nr 2 do ustawy, objętych stawką akcyzy inną niż stawka zerowa, dokonywane do składu podatkowego w celu objęcia ich procedurą zawieszenia poboru akcyzy, jeżeli wprowadzenie tych wyrobów do składu podatkowego nie nastąpiło;
6) wyprowadzenie ze składu podatkowego, poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, wyrobów akcyzowych niebędących własnością podmiotu prowadzącego ten skład podatkowy, z wyłączeniem wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie oraz wyrobów akcyzowych wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy, opodatkowanych zerową stawką akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, przez podmiot, o którym mowa w art. 13 ust. 3;
7) wysłanie z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy importowanych wyrobów akcyzowych z miejsca importu przez zarejestrowanego wysyłającego niebędącego importerem tych wyrobów.
Zgodnie z art. 8 ust. 6 ustawy, jeżeli w stosunku do wyrobu akcyzowego powstał obowiązek podatkowy w związku z wykonaniem jednej z czynności, o których mowa w art. 8 ust. 1, to nie powstaje obowiązek podatkowy na podstawie innej czynności podlegającej opodatkowaniu akcyzą, jeżeli kwota akcyzy została, po zakończeniu procedury zawieszenia poboru akcyzy, określona lub zadeklarowana w należnej wysokości, chyba, że przepisy ustawy stanowią inaczej.
Z przedstawionego zapytania wynika, że podmiot jest producentem i sprzedawcą energii cieplnej, którą wytwarza z węgla oraz w przyszłości będzie wytwarzał również z biomasy. Przedsiębiorca zamierza również zakupywać od innego producenta, energię cieplną wytworzoną z gazu i przeznaczać do dalszej odsprzedaży.
W związku z tym przedsiębiorca ma wątpliwości, czy z tego tytułu nie powstanie u niego obowiązek podatkowy w akcyzie.
Należy wyjaśnić, że zakupywana i produkowana przez przedsiębiorcę energia cieplna nie jest wyrobem akcyzowym, mimo, że do jej produkcji został zużyty wyrób akcyzowy w postaci gazu lub węgla.
Oznacza to, że produkcja energii cieplnej nie podlega opodatkowaniu akcyzą nawet, jeżeli na jej wytworzenie zużyty został wyrób akcyzowy.
Podatek akcyzowy od zużytego do wyprodukowania energii cieplnej gazu rozliczany jest poprzez zapłatę tego podatku lub zwolnienie z akcyzy na wcześniejszym etapie obrotu, np. przez producenta lub importera lub nabywcę wewnątrzwspólnotowego.
Zatem przedsiębiorca zakupując energię cieplną (niebędącą wyrobem akcyzowym), która będzie przeznaczana do dalszej odsprzedaży wykonuje czynność niepodlegającą opodatkowaniu akcyzą.
Podatek akcyzowy jest podatkiem jednofazowym, na co wskazuje art. 8 ust. 6 ustawy i generalnie jest rozliczany przy pierwszej czynności opodatkowanej (w przypadku akcyzy jest to najczęściej produkcja, nabycie wewnątrzwspólnotowe i import). Dalszy obrót wyrobami akcyzowymi, od których została zapłacona akcyza, co do zasady, nie podlega obowiązkowi podatkowemu w akcyzie.
Warto poruszyć jeszcze jedną kwestię przedstawioną w pytaniu. Czytelnik wskazał, że do produkcji energii cieplnej wykorzystuje wyroby węglowe a w przyszłości będzie wykorzystywał biomasę.
Nie wskazał jednak, czy w związku z zakupem wyrobów węglowych na cele opałowe (do produkcji energii cieplnej) posiada status zakładu energochłonnego, w związku, z czym korzysta ze zwolnienia od akcyzy, o którym mowa w art. 31a ust. 1 pkt 8 ustawy.
W przypadku gdyby podmiot posiadał status zakładu energochłonnego ze względu na udział zakupu wyrobów węglowych w wartości produkcji sprzedanej, powinien przeanalizować czy wprowadzone przez niego zmiany nie wpłyną na warunki określone w definicji zakładu energochłonnego, o której mowa w art. 31a ust. 7 ustawy.
www.PodatekAkcyzowy.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych
|