Gazeta Podatkowa nr 19 (1685) z dnia 5.03.2020
Rozliczenie akcyzy przy zakupie samochodu osobowego na terenie UE
Firma zakupiła w Niemczech samochód osobowy na potrzeby prowadzonej działalności (jako środek trwały).
1) Kiedy powstanie obowiązek zapłaty podatku akcyzowego?
Zgodnie z art. 100 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2019 r. poz. 864 ze zm.) w przypadku samochodu osobowego przedmiotem opodatkowania akcyzą jest:
1) import samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym,
2) nabycie wewnątrzwspólnotowe samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym,
3) pierwsza sprzedaż na terytorium kraju samochodu osobowego niezarejestrowanego na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym:
- wyprodukowanego na terytorium kraju,
- od którego nie została zapłacona akcyza z tytułu czynności, o których mowa w pkt 1 albo 2.
Przez nabycie wewnątrzwspólnotowe należy rozumieć przemieszczenie wyrobów akcyzowych lub samochodów osobowych z terytorium państwa członkowskiego na terytorium kraju (art. 2 ust. 1 pkt 9 ustawy o akcyzie).
Zatem przemieszczenie samochodów osobowych z terytorium Niemiec na terytorium Polski stanowić będzie nabycie wewnątrzwspólnotowe w świetle ustawy o podatku akcyzowym.
Obowiązek podatkowy z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym powstaje z dniem:
1) przemieszczenia samochodu osobowego z terytorium państwa członkowskiego na terytorium kraju - jeżeli nabycie prawa rozporządzania samochodem osobowym jak właściciel nastąpiło przed przemieszczeniem samochodu na terytorium kraju,
2) nabycia prawa rozporządzania samochodem osobowym jak właściciel - jeżeli nabycie to nastąpiło po przemieszczeniu samochodu osobowego na terytorium kraju,
3) złożenia wniosku o rejestrację samochodu osobowego na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym - jeśli podmiot występujący z wnioskiem o rejestrację na terytorium kraju nabytego wewnątrzwspólnotowo samochodu osobowego nie jest jego właścicielem.
W sytuacji gdy Czytelnik zamierza dokonać rejestracji zakupionego na terytorium Niemiec samochodu osobowego i przywiezionego do kraju, będzie miał zastosowanie art. 101 ust. 2 pkt 1 ustawy o akcyzie. W takim przypadku obowiązek podatkowy powstaje z dniem przemieszczenia tego samochodu do Polski.
Podatnik z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego jest obowiązany po dokonaniu jego przemieszczenia do Polski, bez wezwania organu podatkowego złożyć deklarację uproszczoną AKC-U/S. Deklarację tę należy złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 14 dni, licząc od dnia powstania obowiązku podatkowego, nie później jednak niż w dniu rejestracji samochodu osobowego na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. Natomiast zapłaty akcyzy należy dokonać na rachunek urzędu skarbowego w Nowym Targu w terminie 30 dni, licząc od dnia powstania obowiązku podatkowego, nie później jednak niż w dniu rejestracji samochodu osobowego na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.
2) Czy akcyza zwiększy wartość początkową tego pojazdu?
Dla celów bilansowych środki trwałe wprowadza się do ewidencji bilansowej w wartości początkowej. W razie zakupu wartością początkową jest cena nabycia środka trwałego. Stanowi ją cena zakupu składnika aktywów, obejmująca kwotę należną sprzedającemu - bez podlegających odliczeniu VAT oraz podatku akcyzowego, pomniejszona o wszelkie rabaty, opusty i inne zmniejszenia. Przy imporcie powiększa się ją o obciążenia o charakterze publicznoprawnym. Wynika to z art. 28 ust. 2 ustawy o rachunkowości (Dz. U. z 2019 r. poz. 351 ze zm.).
Podatek akcyzowy, który trzeba w sytuacji opisanej w pytaniu zapłacić, jest elementem ceny nabycia. Powinien zatem zostać uwzględniony w wartości początkowej pojazdu zaliczonego do środków trwałych.
Akcyza zwiększa wartość początkową samochodu stanowiącego środek trwały.
Trzeba jednocześnie zaznaczyć, że na zwiększenie wartości początkowej środka trwałego powinny zostać odniesione wszystkie koszty dotyczące tego składnika majątku poniesione od momentu jego zakupu do czasu przyjęcia go do używania w stanie kompletnym i zdatnym do użytku. Jeżeli zatem zakupiony pojazd przed wprowadzeniem do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wymagał rejestracji, to wydatki z tego tytułu także zwiększają jego wartość początkową.
www.PodatekAkcyzowy.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych
|