Gazeta Podatkowa nr 89 (1755) z dnia 5.11.2020
Zgłoszenie rejestracyjne AKC-R
Spółka zainstalowała na dachu budynku firmowego panele fotowoltaiczne, z których energia, przy użyciu generatora nieprzekraczającego łącznej mocy 1 MW, jest wykorzystywana na własne potrzeby, a jej nadwyżka odsprzedawana do przedsiębiorstwa energetycznego. Spółka nie posiada koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej. Czy pomimo przysługującego jej zwolnienia z akcyzy miała obowiązek złożyć zgłoszenie rejestracyjne AKC-R oraz składać deklaracje dla podatku akcyzowego i prowadzić ewidencję ilościową wyprodukowanej energii?
Podatnikiem podatku akcyzowego jest osoba fizyczna, osoba prawna oraz jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, która dokonuje czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą lub wobec której zaistniał stan faktyczny podlegający opodatkowaniu akcyzą. Tak wynika z art. 13 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 722).
Podmiot prowadzący działalność gospodarczą jest obowiązany, przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu akcyzą lub pierwszej czynności z wykorzystaniem wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie lub wyrobów akcyzowych wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy, opodatkowanych zerową stawką akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, złożyć zgłoszenie rejestracyjne właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego (art. 16 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym).
Zasada ta nie ma zastosowania do podmiotów produkujących energię elektryczną z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW, która nie jest dostarczana do instalacji połączonych i współpracujących ze sobą, służących do przesyłania tej energii, lecz jest zużywana przez ten podmiot, pod warunkiem że od wyrobów energetycznych wykorzystywanych do produkcji tej energii elektrycznej została zapłacona akcyza w należnej wysokości.
Jednak jeśli podmiot (tu: spółka) wytworzoną energię elektryczną, której nie zużyje, zamierza dostarczać do sieci, tj. do instalacji połączonych i współpracujących ze sobą, służących do przesyłania tej energii, przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu akcyzą, powinna złożyć zgłoszenie rejestracyjne właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego. W rezultacie takiego zgłoszenia dokonuje podmiot, który jeszcze nie jest podatnikiem akcyzy. Status bowiem podatnika uzyskuje się w momencie powstania obowiązku podatkowego.
Tak więc w sytuacji wskazanej w pytaniu spółka miała obowiązek złożenia zgłoszenia rejestracyjnego AKC-R.
Ponadto w art. 24 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku akcyzowym wskazano, że w przypadku energii elektrycznej podatnik jest obowiązany, bez wezwania organu podatkowego, składać właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego deklaracje podatkowe według ustalonego wzoru oraz obliczać i wpłacać akcyzę na rachunek właściwego urzędu skarbowego, w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło zużycie energii elektrycznej - w przypadkach, o których mowa w art. 9 ust. 1 pkt 3, 4 i 6 ustawy o podatku akcyzowym (czyli m.in. gdy podmiot nieposiadający koncesji zużył energię elektryczną, którą wyprodukował).
Zgodnie zaś z art. 138h ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym ewidencję ilościową energii elektrycznej prowadzi m.in. podatnik zużywający energię elektryczną w przypadku, o którym mowa w art. 9 ust. 1 pkt 3 i 4 tej ustawy. Obowiązku tego nie mają podmioty produkujące energię elektryczną z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW, która nie jest dostarczana do instalacji połączonych i współpracujących ze sobą, służących do przesyłania tej energii, lecz jest zużywana przez ten podmiot, pod warunkiem że od wyrobów energetycznych wykorzystywanych do produkcji tej energii elektrycznej została zapłacona akcyza w należnej wysokości.
Oznacza to, że gdy podmiot (tu: spółka) dostarcza wytworzoną nadwyżkę energii elektrycznej do instalacji połączonych i współpracujących ze sobą, służących do przesyłania tej energii, jest zobowiązany także do prowadzenia ewidencji, o której mowa w art. 138h ustawy o podatku akcyzowym.
Ponadto należy wskazać, że samo złożenie zgłoszenia rejestracyjnego lub jego brak nie przesądzają o tym, że dany podmiot nabywa lub nie status podatnika podatku akcyzowego. Status ten bowiem podatnik nabywa z mocy prawa. W związku z tym brak rejestracji nie zwalnia podatnika od jakichkolwiek obowiązków nakładanych przepisami. Przy czym należy pamiętać, że w niektórych przypadkach, na zasadzie wyjątku, przepisy uzależniają możliwość skorzystania z określonego uprawnienia od faktu dokonania zgłoszenia rejestracyjnego. Odnosi się to przykładowo do możliwości skorzystania ze zwolnienia od akcyzy wyrobów akcyzowych ze względu na przeznaczenie (art. 32 ust. 6 ustawy o podatku akcyzowym).
www.PodatekAkcyzowy.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych
|