Poradnik VAT nr 13 (349) z dnia 10.07.2013
Zwrot akcyzy od samochodu osobowego z tytułu WDT oraz eksportu
Przepisy związane ze zwrotem akcyzy od samochodów osobowych, w związku z dokonaną dostawą wewnątrzwspólnotową lub eksportem, zawarte zostały w art. 107 ustawy o podatku akcyzowym oraz w wydanym na jego podstawie rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 24 lutego 2009 r., w sprawie zwrotu akcyzy od samochodu osobowego (Dz. U. nr 32, poz. 246).
Dostawą wewnątrzwspólnotową jest przemieszczenie samochodu osobowego z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego (art. 2 ust. 1 pkt 8 ustawy), natomiast eksportem jest wywóz samochodu osobowego z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej potwierdzony przez urząd celny, który nadzoruje faktyczne wyprowadzenie tych samochodów poza terytorium Wspólnoty (art. 2 ust. 1 pkt 6 ustawy).
Uwaga
Zgodnie z art. 107 ustawy podmiotowi, który nabył prawo rozporządzania samochodem osobowym jak właściciel i który dokonuje dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym samochodu osobowego, od którego akcyza została zapłacona na terytorium kraju, lub jeżeli w jego imieniu ta dostawa albo eksport są realizowane, przysługuje zwrot akcyzy na wniosek, złożony właściwemu naczelnikowi urzędu celnego w terminie roku od dnia dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu tego samochodu osobowego.
Zwrotowi nie podlega akcyza w kwocie niższej niż minimalna kwota zwrotu. Wysokość kwoty została określona w § 4 ww. rozporządzenia i wynosi równowartość 10 euro (według średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP z dnia złożenia wniosku o zwrot akcyzy).
Z ww. art. 107 ustawy wynika, że zwrot akcyzy przysługuje tylko od samochodów osobowych niezarejestrowanych wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. Oznacza to, że w przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej lub eksportu samochodu osobowego zarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, nie będzie przysługiwał zwrot akcyzy. Wyjątek stanowi dostawa samochodu osobowego zarejestrowanego czasowo, w celu wywozu pojazdu za granicę.
W związku z tym, że zwrot akcyzy realizowany jest na wniosek, warto pamiętać, że termin na jego złożenie wynosi rok od dnia dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej lub eksportu.
Przepis art. 107 ustawy przyznaje prawo do zwrotu także podmiotom, w imieniu, których dostawa wewnątrzwspólnotowa jest realizowana. Nie ma więc znaczenia to, czy sprzedawca sam przemieścił samochód osobowy do innego państwa członkowskiego, lecz to, czy między sprzedażą i wywozem do innego państwa członkowskiego występuje związek uzasadniający potraktowanie tych czynności jako całości. Oznacza to, że także w przypadku, gdy sprzedaż samochodu następuje w kraju, a następnie nabywca z innego państwa członkowskiego sam wywozi nabyty samochód do swojego państwa członkowskiego, sprzedawca ma prawo do zwrotu akcyzy.
Uwaga
Wzór wniosku o zwrot akcyzy stanowi załącznik do rozporządzenia w sprawie zwrotu akcyzy od samochodu osobowego.
Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający zapłatę akcyzy oraz dokumenty potwierdzające dokonanie dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu. Dokumentami tymi są w szczególności: dokumenty przewozowe, celne, faktura i specyfikacja dostawy oraz inne dokumenty handlowe związane z dostawą wewnątrzwspólnotową albo eksportem.
W przypadku gdy podmiot dokonuje dostawy wewnątrzwspólnotowej lub eksportu samochodu osobowego bez udziału przewoźnika lub spedytora, przy użyciu własnego środka transportu winien do wniosku dołączyć pisemne oświadczenie o terminie i sposobie wywozu oraz miejscu dostarczenia samochodu osobowego poza terytorium kraju. W sytuacji gdyby złożone do wniosku dokumenty, jak również pisemne oświadczenie nie potwierdzały wykonania dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu, podmiot obowiązany jest do przedłożenia innych dokumentów wskazujących na ich wykonanie, w szczególności: korespondencji handlowej, dokumentu ubezpieczenia lub frachtu, dokumentu potwierdzającego zapłatę za wykonaną dostawę wewnątrzwspólnotową lub eksport.
Właściwym do rozpatrzenia wniosku o zwrot akcyzy od samochodu osobowego jest naczelnik urzędu celnego, u którego dokonano rozliczenia i zapłaty akcyzy z tytułu ostatniej czynności podlegającej opodatkowaniu, której przedmiotem był dany samochód osobowy.
Zwrot akcyzy dokonywany jest w kasie urzędu lub przelewem na wskazany przez podmiot rachunek bankowy w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku wraz z kompletem dokumentów. Jeżeli zasadność zwrotu wymaga przeprowadzenia dodatkowego postępowania wyjaśniającego, zwrot akcyzy następuje w terminie 90 dni od dnia złożenia wniosku.
Dokumenty dołączone do wniosku winny być złożone w oryginale gdyż, w sytuacji uwzględnienia przez właściwego naczelnika wniosku o zwrot akcyzy, obowiązany jest on ostemplować pieczęcią urzędu celnego oraz przedziurkować każdy dokument dołączony do wniosku, w celu uniknięcia ponownego ich użycia. Dokumenty te po dokonaniu zwrotu akcyzy są przez naczelnika urzędu celnego niezwłocznie zwracane podmiotowi.
W przypadku gdy zwrot akcyzy dokonywany jest na rachunek podatnika mającego siedzibę lub miejsce zamieszkania w państwie członkowskim, koszty związane z dokonaniem tego zwrotu ponosi podatnik.
www.PodatekAkcyzowy.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych
|