Poradnik VAT nr 22 (358) z dnia 20.11.2013
Pośredniczący podmiot gazowy zobowiązany do rejestracji w urzędzie celnym
Z dniem 1 listopada 2013 r. weszła w życie ustawa z dnia 27 września 2013 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym (Dz. U. poz. 1231). Na mocy art. 4 tej ustawy, przepisy związane z umożliwieniem rozpoczęcia działalności pośredniczących podmiotów gazowych obowiązują od dnia 23 października 2013 r.
Zmieniona ustawa o podatku akcyzowym nałożyła na podmioty prowadzące obrót gazem ziemnym, obowiązek pisemnego powiadomienia naczelnika urzędu celnego o prowadzeniu działalności jako pośredniczący podmiot gazowy. Wcześniej, tj. w październiku 2011 r., taki obowiązek po raz pierwszy został nałożony na pośredniczące podmioty węglowe, co miało związek z opodatkowaniem akcyzą z dniem 2 stycznia 2012 r. wyrobów węglowych. Następnie z dniem 1 stycznia 2013 r. obowiązkiem pisemnego powiadomienia objęto także pośredniczące podmioty tytoniowe, a od 23 października 2013 r. do grona podmiotów dokonujących obrotu wyrobami akcyzowymi poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, które mają obowiązek pisemnego powiadomienia organu celnego, dołączyły również pośredniczące podmioty gazowe.
Pośredniczący podmiot gazowy to, zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 23d ustawy o podatku akcyzowym, podmiot mający siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium kraju lub posiadający koncesję na obrót gazem ziemnym na terytorium kraju, który pisemnie powiadomił właściwego naczelnika urzędu celnego o tej działalności. Podmiotem tym jest:
1) podmiot dokonujący sprzedaży, dostawy wewnątrzwspólnotowej, nabycia wewnątrzwspólnotowego, importu lub eksportu wyrobów gazowych;
2) podmiot używający wyrobów gazowych do celów objętych zwolnieniem od akcyzy i do celów nieobjętych zwolnieniem od akcyzy;
3) podmiot używający wyrobów gazowych do celów objętych zwolnieniem od akcyzy i do celów objętych zerową stawką akcyzy;
4) spółka prowadząca giełdę towarową w rozumieniu ustawy z dnia 26 października 2000 r. o giełdach towarowych (Dz. U. z 2010 r. nr 48, poz. 284 ze zm.), nabywająca wyroby gazowe z tytułu pełnienia funkcji opisanej w art. 5 ust. 3a tej ustawy;
5) towarowy dom maklerski lub dom maklerski w rozumieniu ustawy o giełdach towarowych, nabywający wyroby gazowe z tytułu pełnienia funkcji opisanej w art. 9 ust. 2 tej ustawy lub nabywający wyroby gazowe na rachunek dającego zlecenie na rynku regulowanym w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. z 2010 r. nr 211, poz. 1384 ze zm.);
6) giełdowa izba rozrachunkowa, Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych S.A. lub spółka, której Krajowy Depozyt przekazał wykonywanie czynności z zakresu zadań, o których mowa w art. 48 ust. 2 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, nabywającymi wyroby gazowe z tytułu pełnienia funkcji opisanej w art. 9 ust. 2 ustawy o giełdach towarowych;
7) spółka prowadząca jednocześnie izbę rozliczeniową i izbę rozrachunkową w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, nabywającą wyroby gazowe z tytułu pełnienia funkcji, o której mowa w art. 68a ust. 14 tej ustawy, lub w celu rozliczenia i rozrachunku transakcji zawieranych na rynku regulowanym.
Pośredniczący podmiot gazowy zamierzający prowadzić działalność gospodarczą z wykorzystaniem wyrobów gazowych, zamiast zgłoszenia rejestracyjnego AKC-R, jest obowiązany pisemnie powiadomić o tym fakcie właściwego naczelnika urzędu celnego przed dniem rozpoczęcia tej działalności. Takie powiadomienie powinno zawierać dane podmiotu i prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, w szczególności:
- imię i nazwisko lub jego nazwę,
- adres jego siedziby lub zamieszkania,
- NIP lub REGON albo inny numer identyfikacyjny używany w państwie siedziby lub zamieszkania podmiotu.
W powiadomieniu podmiot powinien również określić rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej.
Przykład
GAZ-POL spółka z o.o. z siedzibą w Szczecinie zamierza dokonywać sprzedaży gazu ziemnego na cele opałowe na terytorium kraju. Spółka będzie dokonywać również eksportu i dostaw wewnątrzwspólnotowych, ponadto zamierza zużywać gaz ziemny na własne potrzeby. |
Mając na uwadze fakt, że ustawodawca nie określił żadnym aktem wykonawczym wzoru takiego powiadomienia natomiast wskazał zakres danych, jakie powinny się tam znaleźć na kolejnej stronie przedstawiamy przykładowy wzór formularza.
Po przyjęciu powiadomienia o zamiarze rozpoczęcia działalności gospodarczej jako pośredniczący podmiot gazowy, właściwy naczelnik urzędu celnego niezwłocznie pisemnie ten fakt potwierdza. Uzyskanie przez podmiot pisemnego potwierdzenia nie jest objęte obowiązkiem uiszczenia opłaty skarbowej.
Dane pośredniczącego podmiotu gazowego są niezwłocznie umieszczone na liście pośredniczących podmiotów gazowych, która publikowana jest w Biuletynie Informacji Publicznej. Lista ta jest na bieżąco aktualizowana i jest powszechnie dostępna na stronach Ministerstwa Finansów.
Lista pośredniczących podmiotów gazowych obejmuje dane takie jak:
- imię i nazwisko lub nazwę,
- adres siedziby lub zamieszkania,
- NIP lub REGON albo inny numer identyfikacyjny używany w państwie siedziby lub zamieszkania podmiotu oraz
- określenie rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej.
Należy pamiętać, że jeżeli dane zawarte w pisemnym powiadomieniu o zamiarze rozpoczęcia działalności gospodarczej jako pośredniczący podmiot gazowy ulegną zmianie, podmiot ten jest obowiązany zgłosić zmianę właściwemu naczelnikowi urzędu celnego w terminie 7 dni od dnia, w którym nastąpiła zmiana.
Pośredniczący podmiot gazowy jest ponadto zobowiązany poinformować właściwego naczelnika urzędu celnego o zaprzestaniu prowadzenia takiej działalności w terminie 7 dni od dnia, w którym zaprzestano prowadzenia działalności.
www.PodatekAkcyzowy.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych
|