podatek akcyzowy, zwrot akcyzy, zwolnienie z akcyzy
A A A

Poradnik VAT nr 6 (366) z dnia 20.03.2014

Zabezpieczenia akcyzowe – osoby zobowiązane do złożenia oraz formy i sposoby ich składania

Ustawa o podatku akcyzowym w rozdziale 6 działu III zatytułowanym "Zabezpieczenia akcyzowe", nakłada obowiązek składania zabezpieczeń akcyzowych w związku z dokonywaniem określonych czynności, głównie związanych ze stosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy lub dostawą wyrobów akcyzowych zwolnionych z akcyzy ze względu na przeznaczenie. Podstawowym celem stosowania zabezpieczeń akcyzowych jest zagwarantowanie pokrycia kwoty powstałego albo mogącego powstać zobowiązania podatkowego w akcyzie.

W zależności od tego jaki status akcyzowy posiada podmiot – czy jest zarejestrowanym odbiorcą, podmiotem pośredniczącym czy też dokonuje jednorazowej czynności związanej z nabyciem wewnątrzwspólnotowym wyrobów akcyzowych, zobowiązanie podatkowe będzie miało charakter jednorazowy bądź wielorazowy. W przypadku stałej działalności wykonywanej przez np. zarejestrowanego odbiorcę, złożone zabezpieczenie będzie wymagało zagwarantowania pokrycia zobowiązań podatkowych powstałych lub mogących powstać w miesięcznym okresie rozliczeniowym. W takim przypadku wskazane jest złożenie zabezpieczenia generalnego, bądź przy spełnieniu określonych warunków zabezpieczenia ryczałtowego. Podmioty dokonujące nieregularnie czynności opodatkowanych akcyzą, związanych z obowiązkiem złożenia zabezpieczenia akcyzowego, np. w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów akcyzowych z akcyzą zapłaconą na terytorium państwa członkowskiego, mogą każdorazowo składać i rozliczać zabezpieczenie. A zatem zabezpieczenie akcyzowe może być złożone na czas oznaczony lub nieoznaczony, dla zagwarantowania jednego albo wielu zobowiązań podatkowych.

1. Podmioty zobowiązane do złożenia zabezpieczenia akcyzowego

Na mocy art. 63 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym, do złożenia zabezpieczenia akcyzowego zobowiązane są następujące podmioty:

  • prowadzący skład podatkowy;
     
  • zarejestrowany odbiorca;
     
  • zarejestrowany wysyłający;
     
  • podatnik, o którym mowa w art. 13 ust. 3 ustawy (podmiot posiadający zezwolenie wyprowadzenia);
     
  • podatnik, o którym mowa w art. 78 ust. 1 ustawy (podmiot nabywający wewnątrzwspólnotowo wyroby akcyzowe z zapłaconą akcyzą na terytorium państwa członkowskiego);
     
  • podmiot pośredniczący;
     
  • przedstawiciel podatkowy.

Ponadto, zgodnie z art. 63 ust. 3 ustawy, na wniosek podmiotu obowiązanego do złożenia zabezpieczenia akcyzowego, właściwy naczelnik urzędu celnego przyjmuje zabezpieczenie akcyzowe, złożone zamiast tego podmiotu lub łącznie z nim przez:

  • przewoźnika lub spedytora – w przypadku przemieszczania przez nich wyrobów akcyzowych podmiotu obowiązanego do złożenia zabezpieczenia akcyzowego z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy, dla zagwarantowania pokrycia zobowiązań podatkowych mogących powstać w stosunku do tych wyrobów akcyzowych;
     
  • właściciela wyrobów akcyzowych;
     
  • odbiorcę wyrobów akcyzowych;
     
  • wszystkie lub kilka podmiotów wymienionych powyżej.

Kwota zabezpieczenia złożona przez osoby trzecie, winna pokrywać całą wymaganą wysokość zabezpieczenia akcyzowego. Formy złożenia tego zabezpieczenia w myśl art. 63 ust. 3 określone są w art. 67 ust. 1 pkt 1–3 ustawy jako:

  • depozyt w gotówce,
     
  • gwarancja bankowa lub ubezpieczeniowa lub
     
  • czek potwierdzony przez osobę prawną mającą siedzibę na terytorium Unii Europejskiej lub terytorium państwa członkowskiego Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub przez oddział banku zagranicznego, którzy prowadzą na terytorium kraju działalność bankową w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2012 r. poz. 1376 ze zm.).

W przypadku przemieszczania na terytorium kraju wyrobów akcyzowych pomiędzy składami podatkowymi, zobowiązanie podatkowe podmiotu wysyłającego, może być, na jego wniosek objęte zabezpieczeniem akcyzowym podmiotu odbierającego. W tym przypadku podmiot odbierający wyroby akcyzowe w procedurze zawieszenia poboru akcyzy musi wyrazić zgodę na objęcie przemieszczanych wyrobów do jego składu podatkowego jego zabezpieczeniem akcyzowym (art. 63 ust. 4 ustawy).

W myśl art. 63 ust. 5 ustawy, podmiot, który złożył takie zabezpieczenie akcyzowe lub którego zabezpieczeniem zostało objęte zobowiązanie podatkowe podmiotu wysyłającego zgodnie z art. 63 ust. 4, odpowiada całym swoim majątkiem za zobowiązanie podatkowe podmiotu obowiązanego do złożenia zabezpieczenia akcyzowego wraz z odsetkami za zwłokę, solidarnie z tym podmiotem, do wysokości kwoty:

  • złożonego zabezpieczenia akcyzowego – w przypadku, o którym mowa w art. 63 ust. 3;
     
  • którą zostało obciążone zabezpieczenie generalne, lub kwoty zobowiązania podatkowego objętego zabezpieczeniem ryczałtowym, wraz z odsetkami za zwłokę w przypadku, o którym mowa w art. 63 ust. 4.

W art. 65 ustawodawca wskazał podmioty:

  • zobowiązane do złożenia zabezpieczenia generalnego oraz
     
  • mogące wystąpić o zabezpieczenie generalne oraz
     
  • mogące korzystać z zabezpieczenia ryczałtowego.

2. Formy, w których mogą być składane zabezpieczenia akcyzowe

W art. 67 ustawy wskazano pięć wariantów złożenia zabezpieczenia akcyzowego, pozostawiając decyzję o ich wyborze podatnikowi. Ustawa umożliwia podatnikowi łączenie różnych form zabezpieczenia, pod warunkiem, iż łączna kwota złożonego zabezpieczenia gwarantuje w całości zabezpieczenie kwoty zawieszonej akcyzy.

Zgodnie z tym przepisem, zabezpieczenie akcyzowe może zostać złożone w formie:

1) depozytu w gotówce;

2) gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej;

3) czeku potwierdzonego przez osobę prawną mającą siedzibę na terytorium Unii Europejskiej lub terytorium państwa członkowskiego EFTA – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub przez oddział banku zagranicznego, którzy prowadzą na terytorium kraju działalność bankową w rozumieniu przepisów ustawy – Prawo bankowe;

4) weksla własnego;

5) innego dokumentu mającego wartość płatniczą.

Zabezpieczenie akcyzowe obowiązuje na całym terytorium Unii Europejskiej (art. 67 ust. 2 ustawy). W praktyce, w przypadku przemieszczania wyrobów akcyzowych pomiędzy poszczególnymi państwami członkowskimi, w razie wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości w tym przemieszczaniu, akcyza będzie mogła zostać pobrana przez uprawnione władze podatkowe, w miejscu, w którym nastąpiła nieprawidłowość lub została ona stwierdzona.


3. Sposoby składania zabezpieczeń akcyzowych

Sposoby składania zabezpieczeń akcyzowych zostały szczegółowo uregulowane w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 30 sierpnia 2010 r. w sprawie zabezpieczeń akcyzowych (Dz. U. nr 160, poz. 1076).

W myśl § 4 pkt 1 rozporządzenia, w przypadku składania zabezpieczenia akcyzowego w formie depozytu w gotówce, istnieją następujące sposoby jego realizacji:

  • wpłacenie kwoty zabezpieczenia akcyzowego w banku krajowym lub oddziale instytucji kredytowej w rozumieniu przepisów ustawy – Prawo bankowe, w placówce pocztowej lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, na właściwy bankowy rachunek izby celnej właściwej miejscowo dla naczelnika urzędu celnego, któremu jest składane zabezpieczenie,
     
  • dokonanie, na podstawie dyspozycji udzielonej przez podmiot składający zabezpieczenie akcyzowe, przelewu kwoty zabezpieczenia akcyzowego na właściwy bankowy rachunek izby celnej właściwej miejscowo dla naczelnika urzędu celnego, któremu jest składane zabezpieczenie akcyzowe, przez prowadzący rachunek bankowy tego podmiotu bank krajowy, oddział instytucji kredytowej lub spółdzielczą kasę oszczędnościowo kredytową,
     
  • wpłacenie kwoty zabezpieczenia akcyzowego gotówką w kasie urzędu celnego.

Należy zaznaczyć, że depozyt w gotówce zgodnie z art. 68 ustawy jest składany w walucie polskiej, chyba, że przepis szczególny stanowi inaczej.

Złożenie zabezpieczenia akcyzowego w formie gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej realizowane jest poprzez złożenie w urzędzie celnym oryginału dokumentu gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej, wystawionej przez gwaranta, o którym mowa w art. 69 ust. 3 ustawy, na kwotę wymaganego zabezpieczenia akcyzowego.

Na mocy art. 69 ust. 3 ustawy, gwarantem może być jedynie osoba prawna mająca siedzibę na terytorium Unii Europejskiej lub terytorium państwa członkowskiego EFTA – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, oddział banku zagranicznego oraz główny oddział zakładu ubezpieczeń, które prowadzą na terytorium kraju działalność bankową lub ubezpieczeniową, w rozumieniu przepisów, odpowiednio, ustawy – Prawo bankowe lub ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. z 2013 r. poz. 950 ze zm.), oraz:

1) posiadają na podstawie tych przepisów uprawnienie do udzielania gwarancji bankowych lub ubezpieczeniowych na całym terytorium kraju;

2) zawiadomią, w formie pisemnej, ministra właściwego do spraw finansów publicznych o zamiarze udzielania gwarancji bankowych lub ubezpieczeniowych, składanych jako zabezpieczenie akcyzowe.

Aktualny wykaz gwarantów można znaleźć w obwieszczeniu Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2013 r. w sprawie wykazu gwarantów uprawnionych do udzielania gwarancji bankowych lub ubezpieczeniowych składanych jako zabezpieczenie akcyzowe (Dz. Urz. MF z 2013 r. poz. 55).

Gdy formą zabezpieczenia jest czek, zabezpieczenia akcyzowego dokonuje się poprzez złożenie w urzędzie celnym czeku gotówkowego lub rozrachunkowego, wystawionego przez podmiot składający zabezpieczenie akcyzowe na kwotę zabezpieczenia akcyzowego, potwierdzonego do wysokości tej kwoty przez osobę prawną mającą siedzibę na terytorium Unii Europejskiej lub terytorium państwa członkowskiego EFTA – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub przez oddział banku zagranicznego, którzy prowadzą na terytorium kraju działalność bankową w rozumieniu przepisów ustawy – Prawo bankowe.

W przypadku weksla własnego lub innego dokumentu mającego wartość płatniczą, zabezpieczenie składane jest przez złożenie w urzędzie celnym:

  • weksla lub
     
  • dokumentów mających wartość płatniczą, o których mowa w § 6 ust. 1 rozporządzenia, takich jak papiery wartościowe na okaziciela o określonym terminie wykupu, wyemitowane przez Skarb Państwa albo NBP; dokumenty te powinny zostać złożone na kwotę równą wysokości wymaganego zabezpieczenia akcyzowego, określoną według wartości nominalnej tych dokumentów.

Natomiast w przypadku papierów wartościowych występujących w formie zdematerializowanej, właściwy naczelnik urzędu celnego przyjmuje świadectwo depozytowe albo inny dokument – wydane osobie uprawnionej do wykonywania praw z oznaczonych w treści świadectwa albo innego dokumentu papierów wartościowych wraz z oświadczeniem podmiotu prowadzącego rachunek tych papierów o ustanowieniu na określony okres blokady odpowiedniej liczby papierów wartościowych na tym rachunku na rzecz właściwego naczelnika urzędu celnego (§ 6 ust. 2 rozporządzenia).

Zgodnie z § 5 rozporządzenia w sprawie zabezpieczeń akcyzowych, po złożeniu przez podmiot zabezpieczenia akcyzowego poprzez wpłacenie lub złożenie polecenia przelewu kwoty zabezpieczenia na właściwy rachunek izby celnej, a także w sytuacji złożenia w urzędzie celnym oryginału dokumentu gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej, właściwy naczelnik urzędu celnego jest zobowiązany wydać podmiotowi składającemu zabezpieczenie akcyzowe potwierdzenie złożenia zabezpieczenia akcyzowego. Wzór potwierdzenia został określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.

Natomiast w przypadku wpłaty gotówką w kasie urzędu, złożenia zabezpieczenia w formie czeku, weksla własnego lub innych dokumentów mających wartość płatniczą, właściwy naczelnik urzędu celnego wydaje podmiotowi składającemu zabezpieczenie akcyzowe pokwitowanie złożenia zabezpieczenia, będące drukiem ścisłego zarachowania. Wzór pokwitowania określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.

Naczelnik urzędu celnego, zgodnie z art. 71 ustawy o podatku akcyzowym, ma prawo do odmowy przyjęcia zabezpieczenia akcyzowego, jeżeli stwierdzi, że nie zapewni ono pokrycia w należnej wysokości kwoty zobowiązania podatkowego. Odmowa przyjęcia zabezpieczenia akcyzowego również wystąpi gdy termin ważności zabezpieczenia (np. gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej) nie zabezpiecza w sposób skuteczny pokrycia w terminie kwoty zobowiązania podatkowego. Odmowa przyjęcia zabezpieczenia następuje w formie decyzji administracyjnej, w której naczelnik urzędu celnego jest zobowiązany uzasadnić, przyczynę odmowy przyjęcia danego zabezpieczenia akcyzowego.

Zgodnie z art. 72 ustawy, naczelnik urzędu celnego, ma również prawo do podjęcia określonych działań w sytuacji, kiedy złożone zabezpieczenie akcyzowe nie zapewnia pokrycia w należnej wysokości lub w terminie kwoty zobowiązania podatkowego. Wówczas wzywa on podatnika do przedłużenia ważności zabezpieczenia, złożenia dodatkowego lub nowego zabezpieczenia akcyzowego.


Uwaga

Podmiot, który złożył zabezpieczenie akcyzowe na czas oznaczony powinien pamiętać, że jest zobowiązany najpóźniej na miesiąc przed upływem terminu ważności zabezpieczenia, przedłużyć jego ważność lub złożyć nowe zabezpieczenie.


W myśl art. 73 ust. 1 ustawy, jeżeli określona lub zadeklarowana kwota akcyzy nie została zapłacona w terminie, organ podatkowy pokrywa ją ze złożonego zabezpieczenia akcyzowego. Przepis ten nie ma zastosowania w przypadku zabezpieczenia akcyzowego złożonego przez zarejestrowanego wysyłającego w sytuacji nieotrzymania przez niego w określonym terminie raportu odbioru albo raportu wywozu lub dokumentów je zastępujących, oraz gdy podmiot ten nie został o tym poinformowany. Wówczas warunkiem niepokrycia powstałego zobowiązania ze złożonego zabezpieczenia jest przedstawienie w terminie 1 miesiąca od dnia przekazania mu tej informacji przez organ podatkowy, dowodu, że przemieszczanie wyrobów akcyzowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy zostało zakończone zgodnie z przepisami lub dowodu potwierdzającego miejsce wystąpienia nieprawidłowości na terytorium państwa członkowskiego.

W sytuacji zabezpieczenia akcyzowego złożonego w formie dokumentów mających wartość płatniczą (np. papiery wartościowe) ich sprzedaż w celu pokrycia kwoty akcyzy niezapłaconej w terminie, wymaga zastosowania przepisów ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2012 r. poz. 1015 ze zm.). Zabezpieczenie akcyzowe zgodnie z art. 73 ust. 3 ustawy służy pokryciu nie tylko kwoty zabezpieczenia akcyzowego, ale również odsetek od zaległości podatkowych. Odsetki naliczane są do dnia pokrycia kwoty zobowiązania akcyzowego z zabezpieczenia akcyzowego. Przepis ten potwierdza, że zabezpieczenie akcyzowe nie zastępuje obowiązku zapłaty akcyzy. W rezultacie, dopiero realizacja zabezpieczenia akcyzowego powoduje, że wygasa zobowiązanie podatkowe.

www.PodatekAkcyzowy.pl:

 Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź!
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Terminarz

grudzień 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
8
9
11
12
13
14
15
17
18
19
21
22
23
24
25
26
28
29
30
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat

Gofin podpowiada

Kompleksowe opracowania tematyczne

Przepisy prawne

Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.