Gazeta Podatkowa nr 40 (768) z dnia 19.05.2011
Kwota podatku akcyzowego zależy od wartości rynkowej samochodu
Jeżeli podatnik nie wykazywał, że samochód jest po wypadku, czyli że istniały uzasadnione przyczyny do obniżenia podstawy opodatkowania, organy celne miały prawo określić podstawę opodatkowania dla potrzeb podatku akcyzowego. Tak wynika z wyroku WSA w Rzeszowie z dnia 22 lutego 2011 r., sygn. akt I SA/Rz 44/11.
Podatnik złożył w urzędzie celnym deklaracje w związku z nabyciem wewnątrzwspólnotowym samochodów osobowych, w których zadeklarował podstawę opodatkowania obu samochodów. Podczas czynności sprawdzających urząd celny ustalił różnice pomiędzy zadeklarowaną podstawą opodatkowania obu pojazdów a ich wartością wskazaną przez podatnika. Zostały one uznane za znaczne. W związku z tym wezwano podatnika do zmiany wysokości podstawy opodatkowania lub pisemnego wykazania, dlaczego wysokość podstawy opodatkowania znacznie odbiega od średniej wartości rynkowej samochodów.
W odpowiedzi podatnik przedłożył opinie rzeczoznawcy określające wartość samochodów. Z uwagi na to, że wzbudziły one wątpliwości co do ich rzetelności, organ podatkowy wszczął postępowanie podatkowe i ustalił odmienne wartości rynkowe samochodów.
Sprawa po skardze na decyzje organu podatkowego trafiła do WSA w Rzeszowie.
Jak wskazał Sąd, organy podatkowe mogą weryfikować podane przez podatnika w deklaracji AKC-U podstawy opodatkowania. W ocenie WSA decydujące znaczenie przy ustalaniu wartości samochodu ma kryterium wartości pojazdu, a nie jego ceny. Wartość jest pojęciem ekonomicznym odnoszącym się do samochodu osobowego o określonych cechach technicznych. Stanowi pojęcie zobiektywizowane ekonomicznie, będące pochodną cech towaru. Dlatego na przykład okoliczności nabycia wynikające z pertraktacji cenowych nie stanowią przesłanki uzasadniającej określenie podstawy opodatkowania na poziomie niższym. Okoliczności te nie wpływają na wartość pojazdu, jedynie kształtują jego cenę. Przyjęcie podstawy opodatkowania na poziomie średniej wartości rynkowej samochodu stanowi kryterium obiektywne w sytuacji niewykazania uzasadnionych przyczyn, dla których samochód osobowy ma wartość niższą. W rozstrzyganej sprawie różnica między średnią wartością rynkową samochodu osobowego ustaloną przez organy podatkowe a wartością zadeklarowaną przez podatnika była na tyle istotna (57% oraz 56%), że organ podatkowy był uprawniony do określenia wysokości podstawy opodatkowania zgodnie z art. 104 ust. 8 i 9 ustawy o podatku akcyzowym.
www.PodatekAkcyzowy.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych
|