Poradnik VAT nr 11 (371) z dnia 10.06.2014
Alkohol do czyszczenia linii produkcyjnych zwolniony z akcyzy - interpretacja ogólna Ministra Finansów
W myśl art. 32 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku akcyzowym zwolnieniu od akcyzy podlega alkohol etylowy:
- skażony środkami skażającymi, określonymi w załączniku nr 3 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 16 września 2013 r. w sprawie dokumentu dostawy, ewidencji wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, warunków i sposobu ich zwrotu oraz środków skażających alkohol etylowy (Dz. U. poz. 1108), dalej zwany częściowo skażonym alkoholem i
- wykorzystywany do produkcji produktów nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi.
Stosowanie tego przepisu w praktyce doprowadziło do sporów podatników z organami podatkowymi dotyczącymi zakresu tego zwolnienia. Zdaniem podatników, zwolnienie obejmuje nie tylko częściowo skażony alkohol wchodzący w skład wytworzonego wyrobu, ale również alkohol niezbędny w procesie produkcji m.in. do czyszczenia linii technologicznych.
W wydawanych interpretacjach indywidualnych izby skarbowe stały natomiast na stanowisku, że zwolnieniu od akcyzy powinien podlegać wyłącznie częściowo skażony alkohol, który wchodzi w skład wytworzonego produktu nieprzeznaczonego do spożycia przez ludzi.
Niestety, rozwiązania problemu nie przynosiły orzeczenia sądów administracyjnych ponieważ nie były jednolite w tej kwestii.
Stanowisko organów podatkowych podzielił np. NSA w wyrokach z dnia 16 stycznia 2013 r., sygn. akt I GSK 696/11 i I GSK 697/11.
Korzystne dla podatników były natomiast orzeczenia:
- NSA z dnia 8 kwietnia 2009 r., sygn. akt I FSK 7/09, w którym Sąd stwierdził, że: "(…) W żaden sposób (…) z art. 27 ust. 1b Dyrektywy strukturalnej nie wynika, że dotyczy on jedynie gotowych wyrobów zawierających w sobie alkohol etylowy. (…)",
- WSA w Łodzi z dnia 28 marca 2012 r., sygn. akt III SA/Łd 1105/11, w którym Sąd wskazał, że: "(...) ustawodawca zobowiązał naczelnika urzędu celnego ustalającego normy dopuszczalnych ubytków oraz dopuszczalne normy zużycia do uwzględnienia przy ich ustalaniu rodzaju produkowanych wyrobów i specyfiki poszczególnych etapów produkcji i pozostałych czynności (...) oraz technologii produkcji (...). (…)",
- WSA w Warszawie z dnia 22 listopada 2012 r., sygn. akt III SA/Wa 847/12, w którym Sąd stwierdził: "(...) sposób w jaki wnioskodawca wykorzystuje alkohol etylowy skażony do mycia i sanityzacji linii produkcyjnej spełnia definicję pojęcia «wykorzystywać» z art. 32 ust. 4 pkt 2 ustawy o akcyzie, gdyż alkoholowi etylowemu nadawane jest określone przeznaczenie – jest on wykorzystywany w określonym procesie produkcyjnym.",
- NSA z 4 marca 2014 r., sygn. akt I FSK 570/13, stwierdzający, że z przepisów nie wynika, by alkohol był użyty wyłącznie w toku produkcji podstawowej, lecz ogólnie – w całym procesie produkcyjnym, którego elementem jest mycie maszyny.
Podobne, korzystne dla podatników stanowisko prezentuje również Komisja Europejska, jak i inne państwa członkowskie Unii Europejskiej.
W związku z tym, Minister Finansów w celu zapewnienia jednolitego stosowania prawa podatkowego przez organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej wydał w dniu 8 kwietnia 2014 r. interpretację ogólną nr AG3/033/26/2013/FLL/6 (Dz. Urz. Min. Fin. poz. 16), w której stwierdził:
"Mając na uwadze, że częściowo skażony alkohol jest zużywany do czyszczenia linii produkcyjnych ze względów technologicznych po to, aby wyprodukowany produkt nieprzeznaczony do spożycia przez ludzi spełniał normy czystości składu oraz kierując się celem art. 27 ust. 1b dyrektywy Rady 92/83/EWG uznać należy, że na podstawie art. 32 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku akcyzowym zwolnieniu od akcyzy podlega częściowo skażony alkohol wykorzystywany również do czyszczenia linii produkcyjnych."
www.PodatekAkcyzowy.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych
|