Gazeta Podatkowa nr 59 (1100) z dnia 24.07.2014
Kiedy sprzedaż papierosów podlega wyższej akcyzie?
Sprzedaż papierosów po cenie wyższej niż maksymalna cena detaliczna wydrukowana na opakowaniu jednostkowym podlega opodatkowaniu według stawki określonej w art. 99 ust. 10 ustawy o podatku akcyzowym, czyli 70% maksymalnej ceny detalicznej wydrukowanej na opakowaniu jednostkowym.
STAN FAKTYCZNY:
W kwietniu 2012 r. funkcjonariusze celni Urzędu Celnego przeprowadzili kontrolę prawidłowości stosowania znaków akcyzy w stacji paliw, w wyniku której stwierdzili, że uwidocznione w miejscu sprzedaży ceny sprzedaży papierosów są wyższe od maksymalnych cen detalicznych tych wyrobów. Ustalili również, że paczki papierosów oznaczone są podatkowymi znakami akcyzy, które utraciły ważność z końcem lutego 2012 r. Naczelnik Urzędu Celnego określił podatnikowi wysokość zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym za styczeń, luty, marzec i kwiecień 2012 r. Dyrektor Izby Celnej, do którego podatnik złożył odwołanie, nie znalazł podstaw do uchylenia decyzji organu I instancji. Nie zgadzając się z takim rozstrzygnięciem podatnik wniósł skargę do WSA.
SĄD ORZEKŁ:
WSA uznał, że skarga nie jest zasadna. Jak wyjaśnił, spór w omawianym przypadku dotyczy opodatkowania podatkiem akcyzowym sprzedaży papierosów po cenie wyższej niż maksymalna cena detaliczna wydrukowana na opakowaniu jednostkowym, według stawki określonej w art. 99 ust. 10 ustawy o podatku akcyzowym. Podatnik nie zaprzecza, że sprzedawał wyrób akcyzowy po cenach wyższych niż maksymalne. Kwestionuje natomiast zasadność opodatkowania czynności sprzedaży wskazaną stawką akcyzy uznając, że odpłatność powyższej ceny maksymalnej nie przekroczyła kwoty równej sumie maksymalnej ceny detalicznej i kwoty 1,30 zł, stanowiącej należność za legalizacyjne znaki akcyzy.
Jak przypomniał WSA, w art. 8 ustawy o podatku akcyzowym wskazano czynności stanowiące przedmiot opodatkowania akcyzą. Wśród nich wymieniona została sprzedaż lub oferowanie do sprzedaży papierosów lub tytoniu do palenia poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, z odpłatnością powyżej maksymalnej ceny detalicznej, w tym w połączeniu z innym towarem lub usługą lub w połączeniu z przyznaniem nabywcy nieodpłatnej premii w postaci innych towarów lub usług, a w przypadku papierosów lub tytoniu do palenia oznaczonych jednocześnie podatkowymi oraz legalizacyjnymi znakami akcyzy, jeżeli odpłatność przekracza kwotę równą sumie maksymalnej ceny detalicznej i kwoty 1,30 zł, stanowiącej należność za legalizacyjne znaki akcyzy. Zgodnie z art. 99 ust. 10 ustawy, w przypadku, o którym mowa, stosuje się stawkę akcyzy w wysokości 70% maksymalnej ceny detalicznej wydrukowanej na opakowaniu jednostkowym.
Zdaniem WSA, organ prawidłowo zastosował art. 8 ust. 5 ustawy i opodatkował akcyzą sprzedaż papierosów poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, z odpłatnością powyżej maksymalnej ceny detalicznej.
(wyrok WSA w Białymstoku z dnia 14 maja 2014 r., sygn. akt I SA/Bk 16/14 - orzeczenie nieprawomocne)
www.PodatekAkcyzowy.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych
|