Poradnik VAT nr 16 (376) z dnia 20.08.2014
Sprzedaż wyrobów akcyzowych a obowiązki w podatku VAT
Zamierzam otworzyć sklep spożywczy, w którym będę sprzedawała m.in. papierosy i piwo. Czy od momentu rozpoczęcia działalności muszę posiadać kasę fiskalną i być czynnym podatnikiem VAT?
1. Zwolnienie z VAT ze względu na wysokość sprzedaży
Ze zwolnienia podmiotowego z VAT mogą korzystać tzw. drobni przedsiębiorcy, tj. podatnicy, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150.000 zł. Natomiast podatnicy rozpoczynający wykonywanie czynności opodatkowanych w trakcie roku podatkowego, mogą korzystać z tego zwolnienia w sytuacji, gdy przewidywana przez nich wartość sprzedaży nie przekroczy tej kwoty w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym. Stanowi o tym art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT.
Jeżeli faktyczna wartość sprzedaży zwolnionej od podatku, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej, przekroczy w trakcie roku podatkowego powyższy limit, zwolnienie traci moc począwszy od czynności, którą przekroczono tę kwotę.
Podatnicy, którzy zamierzają skorzystać z ww. zwolnienia muszą mieć na uwadze, iż ustawodawca wyłączył z tego prawa podmioty dokonujące sprzedaży wyrobów i usług wymienionych w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT.
Zgodnie z tym przepisem, zwolnienie to nie ma zastosowania do podatników dokonujących dostaw:
a) towarów wymienionych w załączniku nr 12 do ustawy o VAT, tj. wyrobów (złomu) z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali,
b) towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym, z wyjątkiem:
- energii elektrycznej (PKWiU 35.11.10.0),
- wyrobów tytoniowych,
- samochodów osobowych, innych niż wymienione w lit. e), zaliczanych przez podatnika, na podstawie przepisów o podatku dochodowym, do środków trwałych podlegających amortyzacji,
c) budynków, budowli lub ich części, w przypadkach, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 lit. a) i b),
d) terenów budowlanych,
e) nowych środków transportu.
W myśl definicji określonej w art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2014 r. poz. 752) wyroby akcyzowe – to wyroby energetyczne, energia elektryczna, napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe oraz susz tytoniowy, określone w załączniku nr 1 do tej ustawy.
Zatem rozpoczynając działalność gospodarczą polegającą między innymi na sprzedaży alkoholu, Czytelnik nie będzie mógł korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT.
Oznacza to, że rozpoczynając działalność w ww. zakresie musi złożyć zgłoszenie rejestracyjne VAT-R przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu VAT.
2. Obowiązek ewidencji sprzedaży w kasie rejestrującej
Obowiązek ewidencjonowania kwot obrotu i podatku należnego przy pomocy kas rejestrujących dotyczy wyłącznie podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Na mocy rozporządzenia z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. poz. 1382) część podatników zwolniona jest jednak z tego obowiązku. Są to zarówno zwolnienia ze względu na osiągnięty obrót z tytułu sprzedaży na rzecz osób fizycznych, jak i ze względu na rodzaj wykonywanych czynności.
Ustawodawca wykluczył jednak z prawa do zwolnienia sprzedaż pewnych grup towarów (i usług), które szczegółowo zostały określone w § 4 ww. rozporządzenia.
Zgodnie z tym przepisem zwolnień z ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i § 3 nie stosuje się w przypadku między innymi dostaw:
- gazu płynnego,
- sprzętu radiowego, telewizyjnego i telekomunikacyjnego, z wyłączeniem lamp elektronowych i innych elementów elektronicznych oraz części do aparatów i urządzeń do operowania dźwiękiem i obrazem, anten (PKWiU ex 26 i ex 27.90),
- płyt CD, DVD, kaset magnetofonowych, taśm magnetycznych (w tym kaset wideo), dyskietek, kart pamięci, kartridżów i innych analogowych lub cyfrowych nośników danych zawierających zapisane dane lub zapisane pakiety oprogramowania komputerowego, w tym również sprzedawanych łącznie z licencją na użytkowanie,
- wyrobów tytoniowych (PKWiU 12.00), napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%, bez względu na symbol PKWiU, z wyjątkiem towarów, dostarczanych w sposób określony w poz. 42 załącznika do rozporządzenia.
Z objaśnień do PKWiU wynika, że klasa 12 "Wyroby tytoniowe" swym zakresem obejmuje:
- wstępne przetwarzanie surowca tytoniowego, tzn. przygotowanie do dalszego przerobu przez producentów wyrobów tytoniowych surowca tytoniowego, polegające w szczególności na odżyłowaniu, cięciu, nasączaniu lub dosuszaniu blaszki liściowej,
- wyroby tytoniowe i wyroby będące substytutami tytoniu: papierosy, tytoń do ręcznego sporządzania papierosów, cygara, tytoń fajkowy, tytoń do żucia, tabaka,
- tytoń "homogenizowany" lub "odtworzony".
Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług odnajdą Państwo na stronie www.klasyfikacje.gofin.pl |
Odnosząc powyższe do przedstawionego pytania stwierdzić należy, że w przypadku rozpoczęcia sprzedaży zarówno papierosów, jak i napojów alkoholowych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej podatnik ma obowiązek ich ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej (bez względu na wysokość obrotów).
W związku z tym, przed rozpoczęciem pierwszej sprzedaży ww. towarów podatnik musi zakupić wcześniej kasę, ufiskalnić ją i spełnić pozostałe warunki wymienione w przepisach dotyczących kas rejestrujących.
www.PodatekAkcyzowy.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych
|