Gazeta Podatkowa nr 63 (1208) z dnia 6.08.2015
Kiedy nabywca wyrobu musi zapłacić podatek akcyzowy?
Prowadzę firmę transportową. Zakupiłam paliwo od spółki wpisanej do KRS. W trakcie kontroli okazało się, że spółka ta nie odprowadziła podatku akcyzowego od sprzedawanego przez siebie paliwa. Podatkiem akcyzowym kontrolujący zamierzają obciążyć moją firmę. Czy słusznie?
Przedmiot opodatkowania akcyzą ustawodawca określił w art. 8 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2014 r. poz. 752 ze zm.) - patrz ramka. Dodatkowo w ust. 2 tego przepisu wskazał, że przedmiotem opodatkowania jest również m.in. nabycie lub posiadanie wyrobów akcyzowych znajdujących się poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, jeżeli od tych wyrobów nie została zapłacona akcyza w należnej wysokości, a w wyniku kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego albo postępowania podatkowego nie ustalono, że podatek został zapłacony.
Natomiast w art. 13 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym wskazano, że podatnikiem podatku akcyzowego jest osoba fizyczna, osoba prawna oraz jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, która dokonuje czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą lub wobec której zaistniał stan faktyczny podlegający opodatkowaniu tym podatkiem. Do grupy tej zaliczono także podmiot nabywający lub posiadający wyroby akcyzowe znajdujące się poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, jeżeli od wyrobów tych nie została zapłacona akcyza w należnej wysokości, a w wyniku kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego albo postępowania podatkowego nie ustalono, że podatek został zapłacony.
Jak wyjaśnił Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 22 października 2014 r., nr IBPP4/443-325/14/LG, w pierwszej kolejności należy zauważyć, że przepisy w zakresie podatku akcyzowego nie nakładają na nabywcę wyrobów akcyzowych obowiązku w zakresie weryfikacji swych dostawców, przy czym przepisy podatkowe umożliwiają pewną weryfikację kontrahentów. Niemniej należy mieć na uwadze, iż nabywcy wyrobów akcyzowych mogą stać się podatnikami tego podatku. Podatek akcyzowy jest szczególnym rodzajem podatku pośredniego. W odróżnieniu od VAT płacony jest - zgodnie z zasadą jednokrotności zapłaty tego podatku - w momencie oddania wyrobu do konsumpcji. Wówczas kolejne etapy obrotu tymi wyrobami nie podlegają już z zasady opodatkowaniu akcyzą. Dodatkowo organ interpretujący wskazał, że oprócz podatników podatku akcyzowego określonych poprzez odwołanie się do czynności opodatkowanych podatkiem akcyzowym, ustawa dodatkowo wskazuje również specyficzne sytuacje, kiedy podatnikiem akcyzy mogą być podmioty inne niż dokonujące podstawowych czynności opodatkowanych. Jedną z grup podmiotów, które ustawodawca uznał za podatników podatku akcyzowego, stanowią podmioty nabywające lub posiadające wyroby akcyzowe, jeżeli od tych wyrobów nie została zapłacona akcyza w należnej wysokości, a w wyniku kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego albo postępowania podatkowego nie ustalono, że podatek został zapłacony.
Tak więc biorąc powyższe pod uwagę należy wskazać, że jako podatnika podatku akcyzowego ustawodawca traktuje zarówno producentów czy importerów wyrobów akcyzowych, jak i - we wskazanych w ustawie przypadkach - pozostałe podmioty biorące udział w obrocie tymi wyrobami oraz podmioty, które używają takich wyrobów, jeżeli od tych towarów nie została zapłacona akcyza w należnej wysokości.
Przedmiotem opodatkowania akcyzą jest m.in.:
|
www.PodatekAkcyzowy.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych
|